2020 Programme

View the Digital Jomba! 2020 Brochure here:

Date
Time
DIGITAL JOMBA! 2020 Programme
Tuesday 25 August
19h00
Welcome: Ismail Mahomed (Director: Centre for Creative Arts)
Opening Address: Lliane Loots (JOMBA! Artistic Director)
SCREENING: JOMBA! 2020 DIGITAL EDGE dance films from the 9 commissioned Durban and PMB artists (in alphabetical order): Jabu Siphika, Kristi-Leigh Gresse, Leagan Peffer, Nomcebsi Moyikwa, Sandile Mkhize, Sifiso Kitsona Khumalo, Tegan Peacock, Tshediso Kabulu, Zinhle Nzama (after opening night these x9 works will be available on the website for viewing right up until the end of the festival)
Wednesday 26 August
19h00
LEGACY PROGRAMME – DEEPLY ROOTED DANCE THEATRE (Chicago, USA)
• “INDUMBA” (2017) [excerpt – choreography by Fana Tshabalala]

• “PARALLEL LIVES” (2018) [choreography by Gary Abbot]

• “DANCE REVIVAL” (2019) [excerpt from “GOSHEN” – choreography by Tshediso Kabulu]
Thursday 27 August
12noon
(repeat screening) DEEPLY ROOTED DANCE THEATRE (Chicago, USA)
• “INDUMBA” (2017) [excerpt – choreography by Fana Tshabalala]

• “PARALLEL LIVES” (2018) [choreography by Gary Abbot]

• “DANCE REVIVAL” (2019) [excerpt from “GOSHEN” – choreography by Tshediso Kabulu]
19h00
LEGACY PROGRAMME – Gregory Maqoma and VUYANI DANCE THEATRE (South Africa)
• “Exit/Exist” (2014)
Friday 28 August
12noon
(repeat screening) Gregory Maqoma and VUYANI DANCE THEATRE (South Africa)
• “Exit/Exist” (2014)
19h00
LEGACY PROGRAMME – Adedayo Liadi and IJODEE DANCE COMPANY (Lagos, Nigeria)
• “AYE ASAN” [vanity] (2011) [with FLATFOOT DANCE COMPANY]
Saturday 29 August
12noon
(repeat screening) Adedayo Liadi and IJODEE DANCE COMPANY (Lagos, Nigeria)
• “AYA ASAN” [vanity] (2011)
15h00
(LIVE) DANCE IN A DIGITAL AGE – conversation with Vincent Mantsoe (South Africa/France)
• Screening: “CUT” (2020)
19h00
LEGACY PROGRAMME – Anita Ratnam (India)
• “MA3KA” (excepts) (2009)
• “STONE …once again” (2017)
Sunday 30 August
12noon
(repeat screening) Anita Ratnam (India)
• “MA3KA” (excepts) (2009)
• “STONE …once again” (2017)
15h00
(LIVE) DANCE IN A DIGITAL AGE – conversation with Ondiege Matthew (Nairobi, Kenya)
Screening: GENERATIONS (2020) & ESSENTIAL SERVICES (2020)
19h00
USA DANCE ON SCREEN (screening #1)
• 10 awarding winning USA screen dance films curated by Lauren Warnecke, Peter Chu, Rachel Miller and Tara Aisha Willis.
Monday 31 August
19h00
DIGITAL JOMBA! FRINGE
Adjudication Panel: David April, Tiny Mungwe and Smangaliso Ngwenya (the three winning films will be available for further viewing after the 31st August on the website until the end of the festival)
Tuesday 1 September
19h00
LEGACY PROGRAMME – Musa Hlatshwayo and Mhayise Productions (South Africa)
•“ABOMHLABA(THI)” (2019)
Wednesday 2 September
12noon
(repeat screening) Musa Hlatshwayo and Mhayise Productions (South Africa)
•“ABOMHLABA(THI)” (2019)
19h00
LEGACY PROGRAMME – Leslie Scott and BODYART (New Orleans, USA)
• SCREEN DANCE:

– “legal canvas” (2017)

– “afternoon gold” (2018)

– “re/stage” (2012)
• STAGE DANCE:

– “Water Story” (2019)

– “THREAD: (2014)
Thursday 3 September
12noon
(repeat screening) LEGACY PROGRAMME – Leslie Scott and BODYART (New Orleans, USA)
• SCREEN DANCE:

– “legal canvas” (2017)

– “afternoon gold” (2018)

– “re/stage” (2012)
• STAGE DANCE:

– “Water Story” (2019)

– “THREAD: (2014)
19h00
LEGACY PROGRAMME – Robyn Orlin (South African/ Germany)
“Beauty remained for just a moment then returned gently to her starting position …” (2012) [with MOVING INTO DANCE MOPHATONG]
Friday 4 September
12noon
(repeat screening) LEGACY PROGRAMME – Robyn Orlin (South African/ Germany)
“Beauty remained for just a moment then returned gently to her starting position …” (2012) [with Moving Into Dance Mophatong dancers]
19h00
LEGACY PROGRAMME – INTRODANS (Arnhem, The Netherlands)
• “World Leaders” (2020) – choreographed by David Middendorp

• “Face Machine” (2020) – choreographed by David Middendorp

• “Blue Journey” (2020) – choreographed by David Middendorp

• “Swingle Sisters” (2016) – choreographed by Alexander Ekman
Saturday 5 September
12noon
(repeat screening) LEGACY PROGRAMME – INTRODANS (Arnhem, The Netherlands)
• “World Leaders” (2020) – choreographed by David Middendorp

• “Face Machine” (2020) – choreographed by David Middendorp

• “Blue Journey” (2020) – choreographed by David Middendorp

• “Swingle Sisters” (2016) – choreographed by Alexander Ekman
15h00
(LIVE) DANCE IN A DIGITAL AGE – conversation with Jürg Koch (Bern, Switzerland)
Screening: “Printer’s Tray”- Produced in self-isolation and filmed in studio Freiform, Bern, May 2020.
19h00
LEGACY PROGRAMME – Germaine Acogny (Sengal)
• “somewhere at the beginning” (2017)
Sunday 6 September
12noon
(repeat screening) LEGACY PROGRAMME – Germaine Acogny (Sengal)
• “somewhere at the beginning” (2017)
15h00
(LIVE) DANCE IN A DIGITAL AGE – conversation with Themba Mbuli (South Africa)
Screening: “ManMade” (2020 – world premier)
19h00
USA DANCE ON SCREEN (screening #2)
• 10 awarding winning USA screen dance films curated by Lauren Warnecke, Peter Chu, Rachel Miller and Tara Aisha Willis.

The full 2020 DIGITAL JOMBA! programme is offered free of charge!